Likwidacja Spółdzielni "Krakowska Elektrownia Społeczna"

W związku z niepowodzeniem wprowadzenia na rynek przyjętych modeli biznesowych, Walne Zgromadzenie Spółdzielni "Krakowska Elektrownia Społeczna" w dniu 28.12.2022 r. podjęło decyzję o otwarciu likwidacji Spółdzielni.

Dlaczego spółdzielnia?

Szukaliśmy najlepszej z dostępnych form prowadzenia działalności, którą sobie wymarzyliśmy. W końcu zdecydowaliśmy się na spółdzielnię.

Dużą rolę odegrały przykłady spółdzielni energetycznych z zachodniej Europy. Zachęcamy do obejrzenia filmu Ludzka Energia (https://humanenergy.in/pl/) opowiadającego o rosnącej sieci ludzi, którzy produkują własną energię, zarówno na własne potrzeby, jak i na sprzedaż “na zewnątrz”.

Dzięki temu, że jesteśmy spółdzielnią, wstąpienie w nasze szeregi jest łatwe. Spółdzielcy mają bezpośredni udział w podejmowaniu decyzji: 1 człowiek ma 1 głos, niezależnie od liczby udziałów. Nasze przedsięwzięcie to wspólna inwestycja.

Zainspirował nas też Wiedeń, gdzie mieszkańcy mogą stać się współudziałowcami. Chcemy, żeby mieszkańcy Krakowa i okolic mogli stać się współtwórcami i współwłaścicielami transformacji energetycznej, niezależnie od tego, czy mogą zainstalować odnawialne źródła energii na własny użytek. Chcemy, żeby Kraków wykorzystał swój potencjał OZE – i zaczynamy od fotowoltaiki na dachach. Pozwoli to zmniejszyć emisje CO2

Spółdzielczość przez dziesięciolecia cierpiała z powodu skojarzeń z minionym systemem – często krzywdzących. Teraz odzyskuje popularność, czasem dla niepoznaki ukrywając się pod nazwą “kooperatywa”. Kto wie – może KES przywoła wspomnienia miłych chwil spędzonych w spółdzielniach uczniowskich i studenckich?

Wielu z nas stwierdziło podczas pobytów w krajach Europy Zachodniej i Północnej, że spółdzielczość ma się dobrze, jest popularna i działa. Także w energetyce. To nie relikt minionych czasów, ale skuteczny sposób na wspólne przedsięwzięcie.

krakowska-elektrownia-spoleczna-spoldzielnia

https://www.instagram.com/slucham.i.rysuje/

Dlaczego przystąpić?

Motywacje są tak różne, jak nasi członkowie i członkinie. 

Wielu z nas KES dał możliwość zmniejszenia osobistego śladu węglowego. W polskich realiach większość z nas ma ograniczony wpływ na to, skąd pochodzi wykorzystywana przez nas energia. Inwestując z KES, zyskujesz większy wpływ.

Możesz mieć swój udział w transformacji energetycznej na swoim lokalnym podwórku. Wyjść poza proklimatyczne wyrzeczenia w życiu codziennym, których ciężar jest często nieproporcjonalny do efektów. 

Razem możemy pokazać, że SIĘ DA i tym samym – zachęcić innych. A ponieważ “w kupie siła”, jako zorganizowani spółdzielcy energetyczni będzie nam łatwiej domagać się zmian prawnych, które ułatwią rozwój energetyki obywatelskiej.

KES to forma terapii depresji klimatycznej. Może czujesz, że katastrofa klimatyczna zniweczy Twoje plany na bezpieczną starość, zagraża bytowi Twoich bliskich, a Ty nie nie jesteś w stanie nic z tym zrobić? Czujesz się bezsilna wobec polityków wszystkich szczebli? Chcesz przynajmniej u siebie zamontować źródło OZE, ale biurokracja lub defetyzm sąsiadów Cię przerastają? KES to sposób na zmniejszenie Twojego indywidualnego śladu węglowego i na rozwój energetyki obywatelskiej. Przyłącz się do nas – zamierzamy doprowadzić do wykorzystania potencjału solarnego Krakowa. 

KES to również etyczny sposób na inwestowanie pieniędzy. Banki, zwłaszcza banki w Polsce, inwestują w paliwa kopalne i tylko niektóre faktycznie wdrażają politykę dywestycji. Te, które to robią, z reguły zaprzestają nowych inwestycji w paliwa kopalne, nie porzucając tych już rozpoczętych. Zielone produkty finansowe (obligacje przedsięwzięć w obszarze OZE, rekultywacji itp) są w Polsce (niemal) niedostępne dla szeregowych klientów. Ale jest KES. 

Uwaga! Zdecydowaliśmy, że do KES mogą przystąpić także osoby zamieszkałe poza Krakowem.